۰

اسلایدر متنی / معرفی فیلم / نقد فیلم

” Quest ” و ” Life and Nothing More ” فیلم هایی ناب از روزمرگی سیاه پوست های آمریکا

۱۹ آذر ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۴ ب.ظ توسط

X CinémaX http://mmdb.ir/X سینماX سینمای مستقل و تجربی جهانX محمد سلیمیX محمد سلیمی بنیX نقد فیلمX Life and Nothing MoreX QuestX جاناتان اولشفسکی

در عصر پیگیری مطالبات و سبک زندگی سیاه پوستان آمریکا، لفظیکه شاید بش از همه مورد توجه فیلم سازان قرار گیرد جزییات زندگی آن هاست. چیزی که ما باید در مورد تجربه سیاه پوستان آمریکا بدانیم جزییات زندگی است: بیاد فیلم هایی باشند که هر وقعیت هر چند معمولی از زندگی آن ها در فرمی که از کلیشه به دور باشد ارائه کند، نمایشی که از پر زرق و برق کردن کار، پیچیده کردن آن و یا کلیشه ای کردن آن بپرهیزد، قطعا حجم زیادی از احتمالات برای سینمای سیاهان آمریکا وجود خواهد داشت تا مورد توجه قرار گیرند، در فضاهای فکری و موضوعیت های مختلف، اما در فضای رئالیسم، نگاه موشکافانه به روزمرگی و زندگی عادی این کمک را می کند تا فهم زندگی سیاه پوستان آمریکا در دوره ریاست ترامپ به عنوان یک موضوع یا علت مورد بررسی قرار گیرد.

این یکی از دلایلی است که من تحت تاثیر فیلمیقرار گرفته ام که با وجود نمایش آن در فستیوال های مختلف آمریکا که هنوز در کانون توجه ما قرار نگرفته است، این فیلم ” زندگی و نه چیزی بیشتر ” ( Life and Nothing More ) به کارگردانی آنتونیو مندز اسپارزا کارگدان اسپانیایی شاغل در آمریکا است. داستان این فیلم در فلوریدا جریان دارد و در مورد رابطه مادر و پسری است، در مورد یک پسر نوجوان که با مشکلاتی در خانه و مدرسه دست و پنجه نرم می کند و مادرش که سرپرست خانه را به همراه هم با کارهای مشترکی بر عهده دارند در حالیکه مورد توجه فردی که به آن ها علاقه مند است قرار گرفته اند ولی دردسری در این حوزه آن ها را تهدید می کند.فیلم در یک ساختار مستند گونه فیلمبرداری می شود و با بازی بسیار درخشان بازیگران غیر حرفه ای آن در یک ساختار دراماتیک به پیش می رود که بسیار به فضای کاری کاساوتیسی – داردنی شباهت دارد و از آن برای بیان مفهوم و انتقال تاثیر به خوبی ستفاده می کند. این اثر یکی از گنج های سینمایی ۲۰۱۷ است که مهجور مانده است: توجهتان را به آن جلب کنید.

یکی از آثاری که از نظر تماتیک بسیار به این اثر نزدیک است مستند ” Quest” اثر تاثیر گذار جاناتان اولشفسکی است. در طول یک دهه فیلمبرداری Quest نمایی نزدیک و بررسی دقیقی از زندگی خانواده های شمال فیلادلفیاست- گرچه نگاه فیلم کمتر اجتماعی به نظر می رسد باید گفت اولشفسکی که هم صدا بردار و هم فیلمبردار است به عنوان عضوی از خانواده مورد پذیرش قرار گرفته است. خانواده رینی به احتمال زیاد معمولی ترین خانواده ای که اولشفیکی می توانست پیدا کند نبودد اما آن ها یک استودیوی ضبط آهنگ های رچ را بدر همساگیشان ایجاد کرده اند و این نقطه ایست که اثر را به پیش می برد.

 

قویا دیدن این فیلم را به مشتاقان فیلم های متفاوت سال ۲۰۱۷ توصیه می کنم.

 

ترجمه و تالیف: محمد سلیمی بنی

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar