۰

ادبیات

یک ضیافت باشکوه: علی شریعتی و رضا براهنی در زندان کمیته‌ی مشترک

۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۷:۲۶ ب.ظ توسط

Baraheni

یک ضیافت باشکوه:
علی شریعتی و رضا براهنی در زندان کمیته‌ی مشترک

رضا براهنی در خرداد ۸۶ متنی منتشر کرد و داستان دیدارش با علی شریعتی در زندان کمیته‌ی مشترک را تعریف کرد. براهنی در این نوشته‌ی جذاب از شاعر سلول بغلی تعریف می‌کند که با الفبای مُرس خبر مرگ پابلو نرودا و کودتا در شیلی را برای او گفته است؛ تعریف می‌کند که کنار حوض زندان، بازجوهای ساواک ریشش را دانه‌دانه کنده‌اند، از بازجوی شاعرش می‌گوید که او را مجبور می‌کرده برایش شعر بخواند و شعرهایش را نقد کند، از این تعریف می‌کند که همان بازجو شریعتی را مجبور کرده برای درس همسرش مقاله‌ای درباره‌ی بودا بنویسد و براهنی را مجبور کرده آن مقاله را به انگلیسی ترجمه کند، از این تعریف می‌کند که چند روزی با شریعتی هم‌سلول بوده و درباره‌ی جلال آل‌احمد و فانون و فلسطین و چیزهای دیگر گپ زده‌اند، از این تعریف می‌کند که برای آزادی مهندس سحابی از زندان شاه تلاش می‌کرده، از این تعریف می‌کند که ابزارآلات شکنجه را در زندان دیده و بعدها «در یک مجله با تیراژ میلیونی» مقاله‌ای در توصیف آن نوشته است…

درباره‌ی براهنی، زندان و شکنجه‌هایش، اعتراف تلویزیونی‌اش، جایزه‌ی بهترین روزنامه‌نگار سال جهانش و کیفیت دیدارش با شریعتی حرف (و حدیث) بسیار است. آیا استاد ماجرا را کامل و دقیق تعریف کرده؟ یا چنان که مخالفان گاهی گفته‌اند خالی بسته است؟ یا چنان که رسم نویسندگان است فقط کمی پیازداغش را زیاد کرده است؟
چنان که بارها نوشته‌ام مهم‌ترین دستاورد براهنی را نه شعر و نه داستان و نه نقد او می‌دانم. من شیفته‌ی «نثر» براهنی هستم که بهترین چیزی است که از آل‌‌احمد گرفته است. اگر شما هم مثل من با همه‌ی محتوای متنش هم همدل نیستید، از نثر زیبایش لذت ببرید.

براهنی در خرداد ۸۶ در متنی داستان دیدارش با علی شریعتی در زندان کمیته‌ی مشترک را تعریف کرد: «کتش را انداخته‌اند روی سرش، صورتش دیده نمی شود.. مشغول تماشایش می‌شوم…»

این مقاله را در زیر می توانید دانلود کنید:

شریعتی-براهنی

 

 

شهریار خسروی

برچسب‌ها, , , , , ,

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar