۰

برترین ها / معرفی فیلم / نقد فیلم

نقدی بر فیلم ” خریدار شخصی ” و پدیده ای به نام کریستین استوارت

۲۰ اسفند ۱۳۹۶ در ۸:۴۲ ب.ظ توسط

personal-shopper-kristen-stewart

نام فیلم: خریدار شخصی ” Personal Shopper “

کارگردان: الیویه آسایاس     نویسنده: الیویه آسایاس     بازیگران: کریستین استوارت، لارس ایدینگر، آندرس دنیلسن لی     مدت: ۱۰۵ دقیقه     کشور: فرانسه

“خریدار شخصی” از جمله فیلم های مطرح سال ۲۰۱۶ بود که موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن آن سال شود.

فیلم در ابتدا با یک داستان ترسناک کلیشه ای آغاز میشود اما هرچه پیش میرود به عمق و چندلایه بودن آن بیشتر پی می برید و متوجه می شوید که با یک فیلم معمولی سر و کار نداریم. الیویه آسایاس با زیرکی هر چه تمام تر خیلی ساده داستان را شروع می کند به طوری که با خود می گویید” آهان متوجه شدم آخرش چی میشه” اما کافیست لحظاتی صبر کنید؛ آنچنان رو دستی به شما می زند که تا آخر فیلم در سکوت به تماشا می نشینید.

RCANNESINTRO11-2-master768

فیلم درباره دختری به نام مورین (کریستین استوارت) است که به تازگی برادر دوقلویش لویس را از دست داده. آن دو از بچگی از یک بیماری قلبی مادرزادی رنج میبرند و همین موضوع باعث شده تا همیشه سایه مرگ را بالای سر خود حس کنند و منتظر این باشند که الان ممکن است آخرین لحظه حیاتشان باشد. مورین و لویس یک قراری با هم گذاشته اند که هر کدامشان زودتر مرد روحش به دیگری نشانه ای از واقعیت خود بدهد. به همین دلیل مورین پس از مرگ لویس در خانه اش منتظر یک نشانه از طرف روحش می ماند تا از ابهام مرگ بیرون بیاید و از زندگی پس از مرگ مطمئن شود.

اینجاست که زیبایی فیلم نامه آسایاس خود را نشان میدهد. شاید بگویند ژانر این فیلم ترسناک است اما آسایاس ما را با یک گروه زامبی، ارواح خبیث و موجودات بیگانه نمی ترساند؛ او ما را از معمای بزرگ بشری می ترساند. از اینکه با دیدن فیلم مجبور به فکر کردن راجبه مرگ و حیات بعد از آن میشویم. مسئله ای که همه قصد فرار از آن را داریم.

46716a46-e447-4d8c-b922-916fb49c8275

آسایاس از این ژانر وحشت به طرز فوق العاده ای استفاده می کند تا یک اثر درام واقع گرایانه و عامه پسند خلق کند. فیلمنامه هم خیلی پیچیده به سوال ساده ای که به ذهن تماشاگر می آید می پردازد؛ اینکه ارواح واقعا وجود دارند یا تنها توهمات ذهن مورین اند؟ و این را بگویم که شما هیچ وقت به جواب نمیرسید. آسایاس به جز دو سکانس در پایان هیچ اصراری روی پاسخ به شما ندارد که این دو سکانس را الان با هم مرور می کنیم: ابتدا سکانسی که مورین با دوست سابق لویس درباره اینکه روح او را در خانه احساس میکند صحبت میکنند. وقتی که دوستش می رود و مورین تنها روی صندلی نشسته است لیوانی در پشت سرش به حرکت در میاید و میشکند. دومین سکانس هم دقایق آخر فیلم وقتی که مورین می گوید:”لویس تویی؟ یا فقط منم؟” صدایی به گوش میرسد!

personalshopper-1000x576

از سویی دیگر داستان درباره ی انزوا و تنهایی خفه کننده یک زن است که به تازگی برادرش را از دست داده، مردی دیوانه او را زیر نظر دارد، کاری خسته کننده دارد و صاحبکارش هم چشم دیدنش را ندارد و او چنان سرگردان است که برای رسیدن به آرامش حاضر شده به دنیای ماوراءطبیعه پناه بیاورد و منتظر نشانه ای از طرف برادر مرده اش می ماند.اما واقعا می تواند با یک سری نشانه بحران وجودی خودش را آرام کند؟

شاید در نگاه اول باز شدن شیر آب یا سروصدا ها و باز و بسته شدن پنجره ها را نشانه ای از حضور روح لویس ببینید اما خود مورین به آنها اکتفا نمی کند و دنبال نشانه ای محکم تر می گردد چون دیگر توانایی تشخیص اینکه اینها واقعیتند یا زایده ذهن مشوش خودش هست را ندارد. در واقع او در یک تنگنای ذهنی با خود درگیر است؛ از طرفی می خواهد نسبت به این مسائل بی تفاوت باشد از طرفی رفتارش نشان از این می دهد که به زندگی پس از مرگ باور دارد.

new-kristen-stewart-personal-shopper-still-17

دیگر نکته مثبت فیلم بازی یکنواخت، گیرا و عمیق کریستین استوارت است . او به زیبایی هرچه تمام تر این کشش و درگیری ذهنی را بازی می کند و این حس را به شما هم منتقل میکند. “خریدار شخصی” فیلمی موسیقی محور نیست و سعی نکرده با موسیقی بعضی حس ها را به بیننده منتقل کند زیرا کریستین استوارت با بازی خود تمامی این مسئولیت را به عهده گرفته است.

و درآخر “خریدار شخصی” فیلمی ترسناک که هرروز بخواهیم مانند آن را ببینیم نیست. آسایاس حتی اسم فیلم را طوری انتخاب کرده تا شما به انتظار دیدن فیلمی ترسناک ننشینید بلکه با انتخاب این اسم شخصیت پردازی میکند و به ما میگوید که این فیلم روی یک مسئله عمیق و بحرانی دست گذاشته است که شما را تا مدتها بعد از پایان فیلم درگیر میکند.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar