۰

برترین ها / معرفی کتاب

مفاهیم نقد فیلم با مجید اسلامی

۳ مهر ۱۳۹۵ در ۵:۳۷ ق.ظ توسط

X مفاهیم نقد فیلمX نقد فیلمX فیلمX نقدX نئوفرمالیسمX دیوید بوردولX کریستین تامپسنX مازیار اسلامیX CinémaX http://mmdb.ir/

مفاهیم نقد فیلم

کتابی از مجید اسلامی

«مفاهیم نقد فیلم» نام صفحاتی بود در ماهنامهٔ فیلم که در فاصلهٔ سال‌های ۷۳ تا ۷۶ توسط نگارنده اداره می‌شد. مجموعه مقالاتی که بیشتر، از کتاب هنر فیلم (دیوید بوردول / کریستین تامپسن) ترجمه می‌شد و به فرم و اصول فرم روایی می‌پرداخت. کتاب حاضر (با همان نام) تشکیل شده از دو کتاب. کتاب اول اساساً به مقولهٔ «نئوفرمالیسم» ربط پیدا می‌کند که بخش اول آن به تئوری می‌پردازد و بخش دوم آن شامل نقدهایی نمونه‌ای‌ست از کتاب هنر فیلم و شکستن حفاظ شیشه‌ای مربوط به چند فیلم شاخص و آشنا. بخش سوم شامل نقدهایی تألیفی‌ست که نگارنده در این چندسال به شیوهٔ نئوفرمالیست‌ها نوشته. فیلم‌هایی که در کل کتاب به آن‌ها پرداخته می‌شود دارای تنوع خاصی‌ست: از نمونه‌های کلاسیکی چون دلیجان، همشهری کین و قیصر تا فیلم‌های متفاوتی چون خانهٔ دوست کجاست؟ و گوست داگ.
کتاب دوم، مستقل از مفهوم نئوفرمالیسم، شامل مقالاتی تألیفی و ترجمه است دربارهٔ چند فیلم و فیلمساز و یک بازیگر برجسته و (در یک مورد) موضوعی خاص. مقالات ترجمهٔ این کتابِ دوم همگی به دههٔ ۱۹۹۰ تعلق دارند.

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar