۰

اسلایدر متنی / برترین ها

جشنواره جهانی فیلم فجر و مهمانان خارجی سرشناس آن

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۵:۰۴ ق.ظ توسط

جشنواره جهانی فیلم فجر

سی و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، امسال چهارمین سالی است که به طور مستقل و جدا از بخش ملی، برگزار می شود. با اینکه این جشنواره هنوز به صورت کنونی اش، جشنواره ای نوپا و جوان است و با استانداردهای یک جشنواره معتبر بین المللی فاصله زیادی دارد اما توانسته با مدیریت رضا میرکریمی، حرکتی رو به جلو داشته و هر سال چه از نظر انتخاب فیلم ها و چه از نظر نحوۀ برگزاری، کیفیت بهتری پیدا کند و به استاندارد های جشنواره‌های معتبر جهانی نزدیک تر شود.

با این حال این جشنواره هنوز با محدودیت هایی در زمینۀ نمایش کامل و بدون سانسور فیلم ها و دعوت از سینماگران برجسته خارجی مواجه است. بی تردید، حضور چهره های معتبر و سرشناس سینمای جهان، از فیلمسازان مطرح گرفته تا بازیگران اسم و رسم دار، می تواند اعتبار بین المللی جشنواره را بالا برده و بر اهمیت و جذابیت آن بیفزاید.

جشنواره جهانی فیلم فجر

 سال های خیلی دور، جشنواره فیلم فجر، میزبان چهره های سرشناس و مطرحی چون کوستاگاوراس، ورنر هرتزوگ، گئورگی شنگلایا، فرانچسکو رزی، گادفری رجیو، استیون شارف، سرژ دنی و خمیس خیاطی(از نویسندگان مجله کایه دوسینما) بوده است اما به تدریج با تغییر فضای سیاسی و فرهنگی کشور و به دنبال آن تغییر سیاست های جشنواره فیلم فجر و نیز محدودیت های سیاسی برای سفر سینماگران کشورهای غربی به ایران، دعوت از مهمانان سرشناس خارجی کم رنگ تر شد و جز برخی چهره های گمنام و ناشناس سینما، دیگر هیچ شخصیت مطرح سینمایی به ایران سفر نکرد. اما اکنون رویکرد و سیاست جدید جشنواره جهانی فیلم فجر این است که تا حد ممکن بتواند، با دعوت از مهمانان سرشناس سینمایی، اعتبار بیشتری برای جشنواره کسب کند. سفر الکساندر سوکوروف، فیلمساز شهیر روسی و ویکتور اریسه، سینماگر برجسته اسپانیایی و دوست نزدیک کیارستمی در سال های گذشته، در راستای اجرای چنین سیاستی تحقق یافته است.

جشنواره جهانی فیلم فجر

در ادامه اجرای این سیاست، جشنواره جهانی فیلم فجر امسال از چند مهمان سرشناس برای حضور در ایران دعوت کرده است. یکی از آنها، الیور استون، سینماگر برجسته و مستقل آمریکایی است. الیور استون، فیلمسازی رادیکال از نظرسیاسی و سازنده فیلم های درخشانی چون پلا تون، JFK، سالوادور، نیکسون، U-Turn و قاتلین بالفطره است که همواره روایت گر گوشه های تاریک تاریخ معاصر آمریکا و زندگی شخصیت های برجسته و جنجالی تاریخی مثل جان اف کندی، ریچارد نیکسون و اسکندر مقدونی بوده. استون همچنین نخستین فیلمساز آمریکائی بود که این فرصت را پیدا کرد که با فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا ملاقات نموده و و لحظاتی از زندگی خصوصی او را تصویر کند.

جشنواره جهانی فیلم فجر

مهمان سرشناس دیگر جشنواره، ژان پی‌یر لئو، بازیگر شاخص فرانسوی و یکی از مهم ترین نمادهای موج نوی سینمای فرانسه است. ژان پیر لئو، در فیلم های بسیاری از کارگردان های برجسته اروپایی از جمله فرانسوا تروفو، ژان لوک گدار، برناردو برتولوچی و آکی کوریسماکی بازی کرده است. چهارصد ضربه (در نقش آنتوان دوانل)، بوسه‌های دزدیده شده، چینی، مذکر، مونث، شب آمریکایی و آخرین تانگو در پاریس از مهم ترین فیلم های این بازیگر فرانسوی است.

فرانکو نرو بازیگر ایتالیایی فیلم های وسترن اسپاگتی نیز از مهمانان دیگر جشنواره جهانی فیلم فجر است. نرو، علاوه بر بازی در فیلم های وسترن اسپاگتی، با فیلمسازان بزرگی چون جان هیوستن، لوئیس بونوئل، راینر ورنر فاسبیندر و فرانکو زفیرلی همکاری کرده است. فرانکو نرو در سال ۱۹۶۶ با بازی در فیلم وسترن اسپاگتی «جانگو» ساخته سرجو کوربوچی به شهرت رسید. نقشی که بعد از این فیلم، آن را در فیلم «جانگو دوباره می‌درخشد» ساخته نلو روساتی(۱۹۸۷) نیز تکرار کرد.

«تریستانا» ساخته لوئیس بونوئل، کاملات ساخته جاشوا لوگان، روز جغد ساخته دامیانو دامیانی؛ کتاب مقدس ساخته جان هیوستن، کرل ساخته راینر ورنر فاسبیندر و توسکانینی جوان ساخته فرانکو زفیرلی، برخی از مهم ترین فیلم هایی است که فرانکو نرو در آنها بازی کرده است.

جشنواره جهانی فیلم فجر

در میان داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره نیز نام  چند سینماگر خارجی به چشم می خورد که چهره های شناخته شده ای نیستند و بیشتر در میان سینه فیلیای ایرانی و منتقدان ها شهرت دارند. علاوه بر داوران ایرانی یعنی محمود کلاری و مریلا زارعی، میلچو مانچفسکی، کارگردان اهل مقدونیه و سازنده فیلم  پیش از باران (برنده‌ شیر طلای جشنواره‌ جهانی فیلم ونیز)، دیمیتری آتانیتیس، کارگردان یونانی، جیووانی اسپانیولتی، منتقد و مدرس سینما از اسپانیا، جوانا کاس کراوزه کارگردان لهستانی و آدور گوپالاکریشنان، کارگردانی از سینمای معاصر هند، فیلم های بخش مسابقه جشنواره فجر را داوری خواهند کرد.

پرویز جاهد

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar